NAPSALI O NÁS Chiptuning motorů, zvýšení výkonu motorů, snížení spotřeby, chip tuning se zárukou ...

O technických inovacích a progresivní technologii chipování motorů spol. DIESEL TECHNIK pravidelně přinášejí informace renomované motoristické časopisy Auto TIP, Svět motorů, GRAND AUTO a další.

Zde uvádíme na ukázku jeden z článků o naší firmě:

Filtr pevných částic a tuning dieselových motorů

(Grand Auto č. 12/2007 str. 9, exp. 27. 11. 2007)

Diesel Technik - napsali o násStejně jako kdysi bylo přelomem zavedení katalyzátoru, významným mezníkem je i rozmach filtru pevných částic u naftových motorů. Přináší s sebou ovšem některé otázky a chiptuning je jedna z nich. Od roku 2005 začala na území Evropy platit nová emisní norma Euro 4, která omezuje produkci pevných částic u naftového motoru na polovinu. Toho bylo možné dosáhnout pouze použitím filtru, který zadržuje karcinogenní pevné částice.

Filtr se montuje do výfukového systému podobně jako oxidační katalyzátor, takže zabraňuje sazím uniknout ven. Potud je vše v pořádku, ovšem filtr se postupně ucpává a výfukové plyny mají stále méně šancí projít. Aby se nemusel filtr čistit ručně, jednou za čas je třeba zvýšit teplotu výfukových plynů natolik (550 °C), aby se pevné částice dodatečně spálily. Jakmile dojde k částečnému ucpání filtru a tedy přetlaku, řídící jednotka spustí zmíněnou regeneraci, aniž řidič cokoliv postřehne. Jenže ne vždy to takto funguje.

DIESEL TECHNIK - chiptuning, chip tuning, zvýšení výkonu motoruPodmínkám pro zvýšení teploty výfukových plynů a následnému vyčištění filtru někdy prostě neodpovídá jízdní režim, který právě podstupujeme, např. pomalá jízda na nízký rychlostní stupeň s častými zastávkami na semaforu apod. Za takových okolností k regeneraci nedojde a řidiče nadále atakuje příslušná kontrolka. Týká se to především výkonnějších motorů, u kterých logicky dochází k zanesení filtru častěji, a tedy je častěji požadována regenerace, protože s horší propustností výfukového potrubí výkon samozřejmě klesá. Otázkou pak je, zdali úpravou řídící jednotky dieselových motorů, tzv. chiptuningem nedochází k dalšímu zhoršení. Nejlépe je hledat odpověď u odborníků.

DIESEL TECHNIK - chiptuning, chip tuning, zvýšení výkonu motoruDlouhodobě spolupracujeme se specialistou, společností Diesel Technik, která se úpravou řídících jednotek zabývá. A nejen pro zvýšení výkonu, ale také pro úsporu paliva a nejen pro osobní vozy ale rovněž pro tahače či autobusy. Chiptuning je vlastně úpravou softwaru řídící jednotky, aby procesy spalování nafty probíhaly za optimálních podmínek a využily co největší část energie obsažené v palivu.

DIESEL TECHNIK - chiptuning, chip tuning, zvýšení výkonu motoruŘídící jednotka neslouží již pouze k výpočtu množství paliva, ale také vyhodnocuje během jízdy emisní hodnoty, které reguluje v závislosti na zátěži motoru. Vychází při tom nejen z naměřených hodnot, ale také z průběhu výfukových plynů, které určují klapky ve výfukovém potrubí. Špičkový chiptuning, jak jej provádí firma Diesel Technik se při úpravě software zabývá nejen mapami dávkování paliva, ale také navyšováním limitu emisí. Tímto se docílí proplachu filtru pevných částic průběžně během jízdy a nikoliv až při hraničních hodnotách.

–redakce-